איטום גגות

עבודות איטום הכוללות איטום גגות חיוניות למניעת נזילות ודליפות בעונות הרטובות. איטום גגות הוא פעולה מקדימה למניעת מצבים של רטיבות ועובש אשר יכולה להוביל במקרים חמורים להתפוררות של חלקי הבניין. זוהי אחת הפעולות החשובות בתחזוקת מבנה מגורים. 

איטום גגות הארץ ובשאר חלקי המדינה מבוצע על ידי מספר שיטות וחומרים אוטמים. בעבר היה נפוץ בשימוש הזפת, כיום יותר ויותר מבצעים איטום גגות ביריעות ביטומנית בזכות העמידות החזקה שלהם. כמובן שמאוד חשוב שהאיטום יהיה מקצועי ואיכותי. איטום גגות טוב ומקצועי חוסך בהוצאות נוספות ומספק "ראש שקט" מנזקי הגשמים למבנים ובמיוחד לגג מאחר והוא החלק החשוף הישיר ביותר בבניין.

שיטות וחומרים שונים המשמשים לאיטום גגות:

זפת
זוהי אחת השיטות הישנות לאיטום גגות, הזכורה לנו עוד מהילדות. ריח של זפת חם, לכלוך של שאריות זפת בסביבת העבודה ועוד. איטום בזפת קיים עד היום. היתרון הגדול הוא מחירה הנמוך והיא אכן מספקת איטום טוב אבל לטווח זמן קצר של כמה שנים אחדות. איטום בזפת דורש עבודת תחזוקה שנתית על מנת שיחזיק מעמד לאורך זמן. בנוסף עקב צבעה השחור היא קולטת חום רב בעונת הקיץ וגם נוטה להתייבש ולהיסדק, מה שבהחלט פוגע באיכות האיטום נגד מים בעונת החורף. על מנת לפתור בעיה זאת נוהגים בכל שנה לסייד את הגג בצבע לבן לשמירה על שכבת האיטום ולמניעת קליטת החום שמש. עם זאת בבניינים שעל הגג שלהם יש הרבה דודים עם קולטיהם, חלקי מזגנים ועוד. היא מאפשרת לאטום את השטח ללא פירוק והסרה גדולה של כל החפצים הנ"ל.

יריעות ביטומניות
פופולרית מאוד כיום ונחשבת היום לשיטת איטום אחת הטובות מבחינת האפקטיביות איטום והתמורה להשקעה הכספית.
להסבר מורחב יותר קראו על איטום גגות ביריעות ביטומניות.

חומרים אקריליים
אלה הם חומרים פלסטיים לבנים שאפשר למרוח אותם או להתיז אותם על השטח המיועד של הגג. הם לבנים כך שאין בעיית קליטת חום השמש והם מספקים איטום טוב כאשר ההתקנה שלהם יחסית מהירה ופשוטה. חומרים אקריליים בעלי חיסרון אחד מרכזי והוא שהם לא שומרים על שלמותם ושלמות האיטום כאשר יש מים עומדים. לכן חומרים אלו טובים למשטחים משופעים ובעלי מערכת ניקוז טובה על מנת שלא ישארו מים עומדים. הם בעלי היצמדות טובה לתשתיות בטון ותשתיות נוספות.

חומרים פוליאוריטנים
סוג חומרים יחסית חדש ועדיין לא נפוץ מאוד. חומרים אלו טובים מאוד למקומות עם היצטברות מים, מים עומדים ורטיבות מתמשכת כמו גגות בעלי שיפועים לא טובים וניקוז לקוי. כמו כן יש להם יכולת להיות עמידים לשחיקה מתמדת כמו דריכה של בני אדם. היישום של חומרים אלו נעשה על ידי התזה באופן פשוט ומהיר. נמצא לעיתים קרובות בשימוש בגגות שגישה אליהן מסובכת. חומר פוליאוריטני רגיש לשמש ויכול להיסדק לכן הוא מתאים לגגות מוצלים שלא מקבלים הרבה קרינה ישירה, ואם כן אז צריך להוסיף שכבת הגנה כנגד קרני ה UV לשמירת האיטום לזמן רב.

יריעות PVC/EPDM
מדובר על יריעות מחומר מאוד חזק. יריעות אלו לא מצמידים או מלחימים אלא פשוט מניחים על משטח הגג ומקבעים אותן למקום על ידי חפץ כבד או איזה שהוא קיבוע מכאני לשטח הגג. יריעות אלו לא נפגעות ממכות ושריטות לא מזיקות להן. הן יכולות להחזיק מעמד עשרות שנים. באות בצבע לבן ולכן גם לא מתחממות או צוברות חום. חסרון בולט הוא החלפה של כל היריעה במקרה של פגיעה משמעותית, כמו כן בגלל שהיריעות לא מוצמדות או מודבקות יש למעשה סוג של מרווח ואם יש פירצה ונכנסים מים אז האיטום נפגם וצריך להרים את היריעה לפעמים רחוק ממקום הדליפה כדי לתקן ועניין זה מוסיף עבודה ומוריד מאיכות האיטום.


בחברת גבהים מאמינים בשירות אמין ומקצועיות גבוהה. החברה צברה ניסיון ולקוחות מרוצים במשך למעלה מ 10 שנים. עובדי חברת גבהים עוברים הכשרות מקצועיות בהתאם לדרישות משרד העבודה וציוד החברה הינו עומד בכל התקנים האירופיים המחמירים. חברת גבהים מבצעת מגוון רחב של עבודות איטום ומעניקה אחריות על כל עבודת איטום גגות ובכל שאר חלקי הארץ שהיא עושה.

 

צרו קשר או השאירו פרטים לייעוץ ללא התחייבות והתחילו להגן על הגג שלכם כבר עכשיו!

 

 שאלות ותשובות נפוצות בנושא איטום גגות:

 

  שאלה: באיזו תדירות צריך לבצע בדיקת איטום לגג?
תשובה: בדיקת איטום מומלץ לעשות בכניסה לבניין חדש. בנוסף כל קיץ לפני תחילת עונת הגשמים, ובהתאם לשיטת האיטום הקיימת מאחר ולכל סוג איטום אורך חיים שונה.

 שאלה: האם קיים הבדל בין סיוד הגג לאיטום הגג?
תשובה: פעולת האיטום מטרתה לספק איטום/ הגנה מחדירת מים בשטח הגג. סיוד מטרתו להוות עזר לפעולת האיטום. היא מגינה על שכבת האיטום, ומבודדת או מונעת קליטה של חום השמש. 

 שאלה: מתי הכי טוב לבצע איטום גגות?
תשובה: כמובן ברגע שיש בעיה כמו חדירת מים יש צורך לנקוט בצעדים לאיטום ותיקון. בנוסף בעונה היבשה והחמה כך שפעולת האיטום תושלם בלי הפרעה של גשמים. בכל מקרה התייעצות עם מומחה לאיטום גגות תספק את התשובה המתאימה לכל גג ספציפי.

 שאלה: הומלץ לבצע בדיקה תקופתית האם הכרחי או שאפשר לחכות?
תשובה: במידה ויש ליקויים באיטום גגות כתוצאה מבלאי או עבודה לא טובה הנזק שיגרם יכול לעלות יותר מעלות הבדיקה.

 שאלה: האם נדרש להכין את שטח הגג לפני פעולת אטימת גגות?
תשובה: רצוי ומומלץ לנקות ולטאטא את השטח משאריות לכלוך, עלים וענפים, גושי זפת או חומרי איטום חופשיים אחרים. איטום גג מוצלח יש לבצע על משטח נקי ללא חפצים מיותרים כמו דודים ועוד.

 שאלה: האם חייבים להרטיב ולהציף את הגג בגמר פעולת האיטום?
תשובה: זהו אחד האינדיקטורים לבדיקת איכות, יעילות והצלחת האיטום שקבלן האיטום ביצע. מדובר על הצפה בסיסית של מים, אם זה יחדור אז קל וחומר הגשמים של עונת החורף. חברה שמוכנה לבדיקה זאת או אפילו מבצעת אותה מיוזמתה מראה על רצינות ומקצועיות.

 שאלה: מה הסיבות הנפוצות לבעיות בשלמות איטום גגות?
תשובה: 1. חשיפה לשמש ולגשמים ללא השכבת הגנה למשטח הגג (הימצאות איזה שהוא חומר איטום).
          2. שמירה ותחזוקה לא טובה של הגג (הצטברות לכלוך ועצמים מיותרים במערכות הניקוז לדוגמא).
          3. חוסר התמדה בסיוד הגג לזמן ממושך.
          4. בעלי מקצוע שונים לא ביצעו עבודה איכותית (התקנת דוד, קולטים, רעפים, מערכת ניקוז ועוד).
          5. אחסון חפצים בשטח הגג שלא שייכים לגג (כל מיני דברים של הדיירים כמו כלים ישנים או חלקי ריהוט וכו')

 שאלה: האם אפשר לאטום כל סוג של גג?
תשובה: כן אפשר. אם הגג הוא בבניין או מבנה ישן יכול להיות ויהיה צורך קודם לכן לשפץ ולתקן אותו ורק אז ליישם שכבת איטום.

 שאלה: מה מחיר או עלות עבודת איטום גגות?
תשובה: מחיר עבודת איטום גגות יכולה להיות בטווח של כמה מאות שקלים לכמה אלפי שקלים. העלות משתנה בהתאם לסוג ושטח הגג וכמות ואופי העבודה הנדרשת עבור פעולת איטום מוצלחת. 

 שאלה: חשיבות מערכת הניקוז באיטום גגות?
תשובה: מערכת ניקוז ומרזבים לא תקינים יפריעו לאיטום להישאר במצב אפקטיבי לאורך זמן.

 

 

קיימים מספר שלבים לאיטום גגות:

  • החלטה מתי לבצע את האיטום. מומלץ בעונת הקיץ כאשר המשטח יבש ומתקבלת אפקטיביות מירבית של הפעולה. בנוסף בקיץ יש פחות ביקוש וכך המחירים יותר נמוכים מאשר בחורף שיש יותר דרישה לאיטום גגות.

  •  בירור האם נעשתה כבר פעולת איטום גגות על השטח המיועד ואם כן באיזה חומר זה היה. עניין זה חשוב מאוד על מנת להבטיח חיבור והתאמה טובה של חומר האיטום הנוכחי לקודם. בעיקרון חומרים נאחזים ונצמדים טוב אחד לשני כאשר הם מאותה משפחת חומרים. לדוגמא חומרים אקריליים יידבקו טוב לחומרים אקריליים או החומרים ביטומניים לביטומניים. אם מעוניינים לבצע איטום בחומר שונה ממה שהיה עד כה על גבי המשטח אזי יש צורך להסיר ולנקת לגמרי את כל שאריות החומר הקודם לפני ששמים את החדש.

  •  ההכנה הפיזית של המשטח המיועד. זאת אומרת ניקיון המשטח המיועד, סדר ופינוי החפצים המיותרים שיכולים להפריע לפעולת האיטום. חשוב לשים את חומר האיטום החדש על משטח נקי ללא הפרעת חפצים ולכלוך מיותר. לדוגמא דודים ישנים וחלקים שלהם. חפצים שונים של דיירים שלא שייכים בכלל לגג. חול וצינורות ישנים שונים ועוד.

  •  שימוש בחומרים איכותיים ועבודה על פי הנחיות התקן. התקן מנחה בפירוט רב מה החומרים הנדרשים בכל סוג איטום גגות שבוחרים ומהם שלבי העבודה. עבודה מקצועית על פי ההורואת תספק איטום גגות חזק ועמיד שיחזיק מעמד למקסימום הזמן בהתאם לסוג האיטום הנבחר. מיותר לציין שאיטום גגות טוב למעשה מונע איטום חוזר בזמן קצר ובכך חוסך עלויות ומשאבים לבעלי המבנה.

  • בגמר העבודה נהוג לבצע הצפה ולראות בטווח זמן של יממה בערך האם יש נזילות או דליפות. אם יש אז סימן שהעבודה לא נעשתה טוב או שמה שהוא הפריע/ מפריע ולא שמו לב וכמובן נדרש לאתר ולפתור את הבעיה.

 

יש משמעות למקצועיות ואיכות העבודה של הקבלן הנבחר. כמו בכל דבר, עבודה טובה וחומרים לפי התקן יחזיקו מעמד ויספקו פתרון נדרש לאורך זמן בתחזוקה מינימלית נדרשת. בקשו לראות עבודות איטום קודמות והמלצות על מנת לראות שמדובר בבעל מקצוע שיודע לעשות איטום גגות טוב. אחרת יהיה צורך לשלם עוד לתיקונים ואיטום נוסף או משלים.


חברת גבהים המתמחה בעבודות איטום יכולה לייעץ ולספק איטום גגות הארץ שהוא נכון ומתאים לגג הבניין שלכם.
צרו קשר
 או השאירו פרטים ללא התחייבות והגנו על הגג שלכם מהגשמים הקרובים!

 

 

 6

שירותים נוספים:

  איטום מבנים

  שיקום מבנים

  התקנת שלטים

  הרחקת יונים

  ניקיון ושטיפת מבנים חיצוני

 איטום גגות ביריעות ביטומניות

 חיזוק אבני שיש